Buying Convenience: Is It Really Worth It?

As you all know, I love saving money. The feeling you get when you see the extra money still in the account after grocery shopping is amazing. Money that can be used for something else or tucked away for a rainy day when it is needed. One thing I changed years ago was to stop buying convenience. Buying convenience, is it really worth it? For my family, no, it’s not worth the extra money. When I grocery shop, I don’t normally buy convenience items, I buy ingredients. I’d rather spend a little extra money and have the ingredients on hand to make a variety of food items than to buy an item that will be eaten at one meal, or quickly snacked on and then be gone.

Buying Convenience is a big money spender. I buy ingredients not convenience. I'm sharing about saving money with Jell-O. frogslilypad.net

Buying Convenience: Is it worth it?

[affiliate links included]

I'm using Jello-O for this post because it is what I had on hand for pictures. I pack a cup of Jell-O in my husband’s lunch box every day. The added sugar helps get him through his day working to keep the roads and highways safe for drivers. It is one tiny splurge I spend very little money on that we all can enjoy if we choose to eat any.

A four pack container of Jell-O is only a $1 at our Wal-Mart, but I would have to spend $3 on Jell-O cups to get the same amount of cups that I get out of a $1.36 box of Jell-O.

Investing in reusable cups was NOT expensive, but it was an expense that was up front and I was glad to make it; I only paid about $2.50 for an 8 count package. Once the cups were purchased, there was nothing else to spend money on except for the boxes of Jell-O.

I have two sets of cups that I use. The Betty Crocker 3oz cups are my favorite because they have flat lids for easy stacking; I have had these for several years. I bought these containers at the Dollar Tree and sadly, I can’t find them anywhere anymore. The Glad cups drive me crazy because they are not meant for stacking easily, but easy lid storage and honestly, I had rather have easy stacking than easy lid storage.

With us buying our water, I added the cost into my calculations. For twelve cups of Jell-O, I only spend $1.41, which is a savings of $1.59 if I were to buy premade Jell-O cups.

While buying convenience is not worth it for our budget. I understand not everyone is on the same level of saving money. Do you buy convenience, or do you avoid spending money on it?

Have you missed any of these posts on saving money? They may be of help if you are looking for ways to save on groceries.